Bir Hafta Sonunuzu Ayırarak Bitirebileceğiniz 10 Muhteşem Mini Dizi

Bir Hafta Sonunuzu Ayırarak Bitirebileceğiniz 10 Muhteşem Mini Dizi

1 Şubat 2020 0 Yazar: alikaya

Yabancı mini diziler son dönemde ülkemizde bir tür adı gibi anılmaya başlandı. Artık tıpkı “polisiye dizi, komedi dizisi” önerisi ister gibi “mini dizi önerisi” isteyen kişilerle doldu forumlar. Bunda insanların pek vakti olmamasının büyük payı var kuşkusuz. Özellikle iyi başlayan bir diziyi, yoğunluktan ya da başka sebeplerden 10 gün izleyemeyince, hangi bölümde kaldığını bile hatırlayamayıp, aslında sevdiği bir diziyi bırakan pek çok kişi var. Mini dizilerin en büyük avantajı da bu. Evet, bir dizi. Bir akşam değil, bir hafta birden oyalayabilir bir izleyiciyi ve nerede kaldım derdi yaşamadan finali görürsünüz. Ben de sizler için başlayınca; bazısını birkaç günde, bazısını birkaç haftada tüketebileceğiniz mini dizileri listeledim. İyi seyirler.

1. 11.22.63 / 2016 / IMDb 8.3

James Franco ile “Geleceğe Dönüş” tadında bir zaman yolculuğuna hazır mısınız? Hazırsanız sizi 11.22.63 tarihine alalım. Hani şu John F. Kennedy’nin öldürüldüğü tarih. Kahramanımız, günümüzden o tarihe gönderilir. Görevi suikastın önüne geçmektir ama dünyanın var olan akışını değiştirmek kolay olmayacaktır. Çünkü kader direnir. Kader teslim olmaz.

2. Kardeşler Takımı / Band of Brothers (2001) IMDb 9.6

2001 yılında çekilen bu mini dizi, türünün en iyilerinden birisi olarak kabul edilir. Stephen Ambrose’un romanından uyarlanan ve 2. Dünya savaşını konu alan filmlerin yapımcıları arasında benzer tarzdaki “Er Ryan’ı Kurtarmak” filminde birlikte çalışan Tom Hanks ve Steven Speilberg yer alıyor.

3. The Night Manager IMDb 8.2

Gerilimi bol bir casusluk dizisi olan The Night Manager, aslında casus olmayan bir adamın, kurtların arasında casusluk yapmak zorunda kalmasını konu alıyor. Dizi çokça; ışıltılı Tom Hiddleston gülümsemesi, Hugh Laurie karizması ve Kod Adı U.N.C.L.E.’dan hatırladığımız Elizabeth Debicki çekiciliği içermektedir.

4. Angels in America (2003) IMDb 8.3

Uzun uzun anlatmaktansa; bir dizi var, başrollerinde de Al Pacino ve Meryl Streep oynuyor dememiz yeterli olur herhalde. 1985 yılında, New York’ta geçen hikayede sosyal sorunlar, hastalıklar ve her tülü ayrımcılık ön plana çıkıyor.

5. Kayıp Oda / The Lost Room (2006) IMDb 8.3

Bir otel odası düşünün. Ama öyle sıradan bir otel odası değil. Bu odanın kapısı bilinmeyen bir tehlikeye açılıyor. Ve bu kapıyı açabilen tek bir anahtar var. Bu odada daha olağanüstü neler var neler… Ama şimdiye dek bu odaya giren kimsenin sonu hayırlı bitmedi.

6. Hatfields & McCoys (2012) IMDb 8.0

Western türündeki bu mini dizide Virginia eyaletinden Hatfield ve Kentucky eyaletinden McCoy ailelerinin mücadelesi üzerine dönüyor. Bu aileler arasındaki kan davası, neredeyse iki eyalet arasındaki bir iç savaşa dönüşüyor.

7. And Then There Were None (2015) IMDb 8.0

Bir adada yer alan, ihtişamlı bir kaleye 8 insan çağrılıyor. Birbirini tanımayan bu 8 insan, bir masa etrafında toplandıklarında ev sahiplerinin evde olmadığını fark ederler. Evde canlı olan tek şey hizmetçi çifttir. Bu çift misafirlere bir ses kaydı dinletirler ve gerilim dolu dakikalar başlar.

8.The Hollow Crown (2012) IMDb 8.3

İngiltere’nin üç kralı olan II.Richard, IV.Henry ve V.Henry’i konu alan dizinin başrolünde Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch ve Jeremy Irons gibi isimler rol almakta.

9.The Night Of (2016) IMDb 8.5

New York’ta taksi şoförlüğü yapan bir adam, tanıştığı bir kadın ile geceyi beraber geçirir. Ancak sabah uyandığında, kadının öldüğünü farkeder. O andan sonra herkesin katil olduğunu düşündüğü adamın tek bir amacı vardır; asıl katili bulmak.

10. A Young Doctor’s Notebook (2012–2013) IMDb 8.0

Bolşevik devrimi sırasında, genç bir doktor olan Vladimir Bomgard, hastalarla ilgilenmek için küçük bir kasabaya gelir. İçinde bulundukları taze devrim ortamının sıkıntıları bir yana, eğitimsiz kasabalıların batıl inançları da işini bir hayli zorlaştıracaktır.