Tüm Zamanların En iyi 20 NetFlix Dizileri

Tüm Zamanların En iyi 20 NetFlix Dizileri

13 Haziran 2019 0 Yazar: alikaya

Türkiye’de yabancı dizi izleme oranındaki artışın en önemli sebeplerinden birinin NetFlix olduğu tartışmasız bir gerçek. Netflix’in en iyi dizilerini sizler için araştırdık. Gelin özenle seçtiğimiz birbirinden sürükleyici 20 diziyi birlikte inceleyelim..

20. One Day at a Time

Kadrosunda Isabella Gomez, Justina Machado, Rita Moreno gibi isimlerin yer aldığı One Day at a Time adlı ödüllü dizide Amerika’da yaşayan ordudan emekli bir annenin, kızı, oğlu ve küba kökenli annesiyle olan eğlenceli ve keyifli yaşantısı ele alınıyor.

19. Marvel’s Jessica Jones

Jessica Jones adlı Marvel dizisi, David Tennant ve Krysten Ritter gibi güçlü isimleri kadrosunda bulunduruyor. Jessica Jones başka bir marvel karakteri olan Daredevil’in kız kardeşidir, kimyasal bir sızıntı sonucu insanüstü bir güce ve ses hızına yakın bir hızda uçma yeteneğine sahip olmuştur. Yaşadığı kötü deneyimlerden dolayı süperkahramanlık serüvenine ara verir ve kostümünü bir kenara bırakıp özel dedektiflik bürosu açar fakat geçmişten gelen biri nedeniyle hayatı yeniden kabusa döner.

18. Altered Carbon

Altered Carbon, fantastik bilim kurgu romanları ile bilinen İngiliz yazar Richard K. Morgan’ın aynı ismi taşıyan romanından televizyona uyarlanmıştır. 25. yüzyılda geçen serüven, insan zihninin dijital ortama aktarılabilmesi ve ruhların farklı bedenlere transfer edilebilmesi halinde neler olabileceğini konu ediniyor.

17. Orange is The New Black

Weeds’in yaratıcısı Jenji Kohan‘ın komedi drama yapıtında kimi zaman eğlenceli, kimi zaman gergin sahneler yaşanıyor. Hapishanenin kadınlar koğuşunda geçen dizi Piper Kerman‘ın “Orange Is The New Black: My Year In a Women’s Prison” isimli anı romanının televizyona uyarlanmış halidir. Trajikomik olarak nitelendirilebilecek dizide her şey ana karakter Chapman’ın 10 yıl önce üniversiteden tanıdığı uyuşturucu satıcısı Alex yüzünden hapishaneye düşmesiyle başlıyor.

16. Big Mouth

Family Guy’un senaristlerinden Andrew Goldberg ve yakın arkadaşı Nick Kroll adlı iki komedyen yönetmenliğindeki eğlenceli animasyonda, ergenlik çağındaki bir grup gencin büyüme hikayeleri, mucizevi ve korkutucu yönleriyle ele alınıyor.

15. Sense 8

Yönetmenliğini Matrix ve V For Vendetta gibi meşhur yapımlardan tanıdığımız Wachowski kardeşlerin yaptığı bilim kurgu dizisi, 8 farklı coğrafyadan birbirini tanımayan 8 farklı insan arasında oluşan zihinsel bağı konu alınıyor. Bu kişiler bir yandan kendi sıkıntılarıyla uğraşırken diğer yandan ortak bir düşmana karşı mücadele etmek zorundadır. Sosyal ve politik mesajlar içeren aksiyon ağırlıklı dizide nefes kesen sahneler mevcut.

14. Bojack Horseman

Bojack Horseman adlı başarılı animasyon, 90’lı yılların en ünlü televizyon yüzlerinden biri olan BoJack adlı atın hayatını konu alıyor. Oynadığı dizi 18 yıl önce yayından kaldırılan BoJack eski şöhretini kaybetmiş, renkli kazaklar giyen ve her şeyden şikayet eden biri olarak Hollywood’da yaşıyor. BoJack kişisel buhranlarını insan arkadaşı Todd ve Prenses Caroline adlı eski sevgilisi kedi ile atlatmaya çalışıyor.

13. Ozark

Jason Bateman’ın yönetmen, yapımcı ve başrol oyuncusu olarak yer aldığı Ozark, Chicago’da yaşayan sıradan bir aile babası Marty Byrde’a ait finans ve danışmanlık şirketi, Meksika’nın en büyük ikinci uyuşturucu kartelinin para aklama işlerine karışır. Marty, ailesini korumak için eşi ve iki ergen çocuğuyla Ozark Platosu olarak bilinen Güney Missouri’ye taşınır fakat bu kaçış başarılı bir son değil, macera dolu bir hayatın başlanıcı olur.

12. The Get Down

Baz Luhrmann yönetmenliğindeki The Get Down adlı müzikal drama, disko, hip-hop ve punk tarzı müziklerin piyasayı sallamaya başladığı 70’li yıllarda geçiyor ve South Bronx’lu gençlerin piyasadaki müzik anlayışını nasıl değiştirdiğini konu alıyor. Oyuncu seçimleri ile etkileyici kostüm ve dekorların yanı sıra müziklere ait telif hakkı ücretleri diziyi televizyon tarihinin en yüksek bütçeli yapımları arasına sokuyor.

11. Making a Murder

Belgesel niteliği taşıyan Making a Murder, kendisine gıcık olan bir şerifin başka bir şahsı suçlayan delilleri görmezden gelerek polis departmanını yönlendirmesiyle 1985 yılında cinsel saldırı suçundan hapse giren bir adamın başından geçen olayları konu alyor. 10 yıl sonra yakalanan gerçek suçlu yerine başka birinin hapis yattığını itiraf eder. Suçsuz yere cezalandırıldığı anlaşılan adamın DNA araştırma teknolojisinin gelişmesiyle 2003 yılında hapisten çıkması ve iki yıl sonra bir kadını öldürmesi ile başlayan ilginç olayların anlatıldığı dizide Steven Avery’nin hayatından kesitler yer alıyor.

10. The Crown

The Crown, ikinci dünya savaşının hemen ardından 1947 yılında İngiltere’nin Buckingam Sarayı’nda yaşanan olayları konu alıyor. Kraliyet ailelerinin ihtişamlı dünyasını yansıtan dizide sarayda yaşanan entrikalar, aşklar ve İngiltere’nin politik hayatına yön veren olaylar etkileyici bir şekilde izleyicilere aktarılıyor. Dizide yalnızca Buckingham Sarayı değil, aynı zamanda 10 Downing Street içinde yaşanan olaylar da ele alınıyor. Güçlü bir kadro ile çekilen yüksek bütçeli dizide olayların geçtiği dönem mükemmel bir şekilde yansıtılıyor.

9. Mindhunter

Bill Tench ve Holden Ford adlı iki FBI ajanı, polis merkezlerini gezerek memurlarla deneyimlerini paylaşır. İnceledikleri seri katillerin doğuştan böyle olmadıklarını savunan Holden, ortağı Bill’i ikna eder. Bunun üzerine seri katillerle tek tek görüşerek işledikleri suçları araştırmanın yanı sıra onları bu yola iten sebepleri de bulmaya çalışırlar.

8. Stranger Things

12 yaşında bir çocuğun ortadan kaybolması ile başlayan ürkütücü, gizemli ve fantastik bir hikayeyi ele alan sürükleyici Stranger Things adlı dizi, 80’li yıllardan esinlenen sahnelerle kısa sürede izleyicilerin ilgisini çekmeyi başardı. Bir bilim adamı araştırma merkezinde denek olarak kullandığı çocukları farklı boyutlara geçirmek üzere çalışma yapar. Çocuklardan birinin bu araştırma merkezinden kaçmasıyla ardı arkasına gelen ilginç olaylar yaşanır.

7. House of Cards

İngiliz yazar Michael Dobbs’ın 1989 tarihli aynı ismi taşıyan romanından uyarlanan House of Cards, politik dram katogorisinde bir Amerikan dizisidir. ABD politikasını konu alan dizide siyasi iktidar olma mücadesi veren taraflar arasında geçen kirli oyunlar ele alınıyor. Frank Underwood adlı bir politikacıya dış işleri bakanı olma sözü verilir fakat yerine getirilmez. Çok hassas konularda bilgi sahibi olan bu şahıs, her ne pahasına olursa olsun rakiplerinin üstesinden gelerek yükselme peşindedir

6. Daredevil

Ünlü çizgi roman yapımcısı Marvel’in önemli yapıtlarından biri olan Daredevil, süper kahraman konulu filmlerden hoşlananlar için biçilmiş kaftan. Küçük yaşta radyoaktif bir maddeden dolayı görme yetisini kaybeden Avukat Matt Murdock’ın diğer duyuları normalin üzerinde gelişmiştir. Mesleği gereği gündüzleri suçsuz insanları savunan Matt, geceleri ise Daredevil kimliğiyle şehri kötü insanlardan korur.

5. 13 Reason Why

Etkileyici kurgusu ve başarılı zaman geçişleriyle izleyiciyi ekrana bağlayan 13 Reason Why adlı sürükleyici gençlik dizisi, 17 yaşındaki Hannah Baker adlı bir genç kızın intihar olayı üzerine inşa ediliyor. Hannah ölümünden önce, kendisini içinde bulunduğu duruma sürükleyenlere iletmek üzere kayıtlar yapar. Ölümünden sonra bu kayıtları dinleyen Clay Jensen, gerçekleri gün yüzüne çıkarmak üzere kolları sıvar.

4. Narcos

İzleyicilere Kolombiya sokaklarında uzun soluklu bir serüven yaşatan Narcos, sürekli yükselmek ve her zaman daha iyisini elde etmek için çabalayan ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın ardı arkası kesilmeden karşısına çıkan zorluklarla amansız mücadelesini anlatıyor. Ülkeyi yeni baştan yapılandırmaya başlayan Pablo Escobar kendi için çalışan polis ve çeşitli devlet görevlileri yetiştirecek konuma geliyor.

3. La Casa De Papel

Her bölümü birbirinden etkileyici Le Casa de Papel adlı dizide takma adı profesör olan zeki bir adam suç dünyasının en becerikli isimlerini bir araya toplar. Amaçları İspanyol Merkez Bankası’na girerek dünyanın en büyük soygununu gerçekleştirmektir.

2. Peaky Blinders

20’inci yüzyıl başlarında geçen Peaky Blinders adlı dizide Cillian Murphy ve Sam Neill gibi önemli isimler yer alıyor. Dönemin kültürel hayatını başarılı bir şekilde yansıtan sürükleyici dizi, birinci dünya savaşı sonrası İngiltere’de faaliyet gösteren bir suç örgütünü ve bu örgütü araştırmakla görevlendirilmiş bir polis şefini konu alır.

1. Black Mirror

Geleceğe yönelik teknoloji kaynaklı felaket senaryolarının konu alındığı Black Mirror adlı dizide, kontrolden çıkan gelişmelerden dolayı oluşabilecek trajik sonuçlar üzerinde duruluyor ve izleyicinin kendini sorgulaması sağlanıyor. Her bölümde farklı oyuncular hatta farklı bir yönetmenle birbirinden bağımsız konular ele alınıyor ve ileride karşılaşmak istemediğimiz olayların yanı sıra ‘keşke gerçek olsa’ diyeceğimiz olaylarla da karşılaşıyoruz.