Unity 3D Basit Bir Loading Ekranı Yapımı |2017| Ders 7 \

Unity 3D Basit Bir Loading Ekranı Yapımı |2017| Ders 7 \

23 Eylül 2017 0 Yazar: alikaya

Hepinize yeniden merhabalar,

Bu dersimizde Unity için basit bir loading ekranı yapacağız. Bu loading ekranı ile scene’ler arası yumuşak bir şekilde geçiş (transition) yapabilecek ve sonraki sahnenin % kaçının yüklendiğini oyuncuya gösterebileceğiz.

O halde son gaz derse başlayalım…

İlk iş yeni bir sahne açalım ve GameObject-UI-Panel yolunu izleyerek sahnede bir panel oluşturalım. Panele “Arkaplan” ismini verelim. Bu paneli loading ekranının arkaplanı için kullanacağız. Bu derste arkaplanımız simsiyah olacak. O halde Panel’in Image component‘inin Color (renk) değerini siyah yapın ve A (alpha) değerini 255 yapın:

resim1

Son olarak da “Source Image” değişkeninin değerini None yapın çünkü arkaplan için referans bir resme ihtiyacımız yok, arkaplan sadece siyah renkten oluşacak.

Şimdi GameObject-UI-Text ile sahnede bir yazı oluşturun ve yazıya “Durum” ismini verin. Yazının rengini istediğiniz gibi değiştirin, ben beyaz yaptım. Ayrıca dilerseniz Add Component-UI-Effects-Outline yolunu izleyerek yazıya bir dış hat da ekleyebilirsiniz. Ben bu hatta mavi renk verdim:

resim2

Text component‘inin “Text” değişenine değer olarak “Yükleniyor %0” verin. Ardından anchor’lar ve font size ile oynayarak yazının ekranda kapladığı alanı genişletin zira şu anda yazı çok ufak. Benim yaptığım ayarlamalar şöyle:

resim3

Arayüzümüz neredeyse hazır. Hierarchy‘den Canvas objesini seçin ve Canvas component‘indeki “Sort Order“ı 100 yapın. Bir sahnede birden çok canvas varsa en üste sort order’ı büyük olan canvas çizilir. Biz loading ekranının daima en üstte olmasını istiyoruz.

Bence arayüzümüz tamamlandı. Şimdi bu arayüzü bir prefab‘a çevirelim. Neden diye sorabilirsiniz. Çünkü bu loading ekranından her sahneye bir tane koymakla uğraşmak istemiyorum. Ne zaman ki loading ekranını kullanacağız, o vakit bu prefab’ı kod vasıtasıyla Instantiate edeceğiz. Instantiate edebilmek için ise objeyi prefab yapmalıyız. O halde Projectpanelinde “Resources” adında yeni bir klasör oluşturun (sebebini kodu yazarken açıklayacağım) ve Canvas objesini Resources klasörünün içine sürükle-bırak yaparak bir prefab’a çevirin. Prefab’ın ismini “LoadingEkrani” yapın:

resim4

Kod yazmaya başlayabiliriz. “LoadingEkrani” adında yeni bir Javascript oluşturun ve içini şöyle değiştirin:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
#pragma strict
 
import UnityEngine.UI;
 
// LoadingEkrani scriptine kolayca erisebilmek icin static degisken
private static var instance : LoadingEkrani = null;
 
public var panel : Image;
public var yazi : Text;
 
// Degeri arttikca yumusak gecis animasyonu hizlanir
public var animasyonHizi : float = 1.25;
 
// Level yukleme islemi
private var loadingIslemi : AsyncOperation;
 
// Yeni bir level yukle
public static function LevelYukle( levelAdi : String )
{
    // Eger sahnede bir LoadingEkrani yoksa yeni bir tane olustur
    if( instance == null )
    {
        instance = Instantiate( Resources.Load( "LoadingEkrani", GameObject ) ).GetComponent( LoadingEkrani );
        DontDestroyOnLoad( instance.gameObject ); // Loading ekrani sahneler arasi geciste kaybolmasin
    }
     
    // Loading ekranini aktiflestir
    instance.gameObject.SetActive( true );
    // Yeni leveli yuklemeye basla
    instance.loadingIslemi = Application.LoadLevelAsync( levelAdi );
    // Yeni levelin yuklenmesi tamamlansa bile hemen yeni levela gecis yapma
    instance.loadingIslemi.allowSceneActivation = false;
}
 
function Awake()
{
    // En basta loading ekranini gorunmez yap
    panel.color.a = 0;
    yazi.color.a = 0;
}
 
function Update()
{
    // Yukleme yuzdesini guncelle
    yazi.text = "Yukleniyor %" + ( loadingIslemi.progress * 100 );
     
    // Yukleme tamamlandiysa
    if( loadingIslemi.isDone )
    {
        // Loading ekranini yumusak bir sekilde kaybet (fade out)
        panel.color.a -= animasyonHizi * Time.deltaTime;
        yazi.color.a -= animasyonHizi * Time.deltaTime;
         
        // Loading ekrani tamamen kaybolduysa objeyi deaktif et
        if( panel.color.a <= 0 )
        {
            gameObject.SetActive( false );
        }
    }
    else // Yukleme islemi bitmediyse
    {
        // Loading ekranini yumusak bir sekilde gorunur yap (fade in)
        panel.color.a += animasyonHizi * Time.deltaTime;
        yazi.color.a += animasyonHizi * Time.deltaTime;
        
        // Loading ekrani tamamen gorunur hale geldiyse
        if( panel.color.a >= 1 )
        {
            // Artik yukleme islemi bitince yeni levela gecebilelim
            loadingIslemi.allowSceneActivation = true;
        }
    }
}

Bu kod biraz uzun durabilir ama aslında anlaması zor olmayan bir kod. Kısaca kodu açıklayacak olursam:

static bir değişken (instance) vasıtasıyla singleton pattern‘den faydalanıyoruz. Loading ekranımızdan oyunda aynı anda sadece bir tane olmalı ve static değişken sayesinde bunu sağlayabiliyoruz.

animasyonHizi adında bir değişkenimiz var. Bu değişkenin değeri 1 olursa loading ekranının belirme süresi 1 saniye olurken değişkenin değeri 2 olursa loading ekranının belirme süresi 0.5 saniye olur. Yani bu değişkenin değeri arttıkça loading ekranının belirme süresi kısalıyor.

loadingIslemi dediğimiz değişken ise oyun sırasında arkaplanda başka bir level yüklememize olanak sağlıyor. Böylece oyuncu mevcut leveli görürken aslında arkaplanda yeni bir level yüklenmekte oluyor.

Scriptimizde LevelYukle adında static bir fonksiyon bulunmakta. Yeni bir level yüklerken kullanmanız gereken fonksiyon bu. Yani artık Application.LoadLevel(“level1”) yazmak yerine LoadingEkrani.LevelYukle(“level1”) yazmalısınız. Bu fonksiyonun içerisinde öncelikle singleton’u sağlıyoruz. Yani eğer sahnemizde bir loading ekranı objesi yoksa yeni bir tane oluşturuyoruz (Instantiate) ve DontDestroyOnLoad komutu ile sahneler arası geçişlerde bu objenin yok olmasının önüne geçiyoruz. Instantiate fonksiyonu içerisinde referans objeyi çekerken Resources.Load fonksiyonunu kullanıyoruz. İşte Resources klasörü burada devreye giriyor. Scriptlerinizden Project klasöründeki bir asset’e erişmek istiyorsanız yapmanız gereken o asset’i Resources klasörü içine atmak. Artık Resources.Load fonksiyonu ile o asset’e erişebilirsiniz. Fonksiyona ikinci parametre olarak ise asset’in türünü (yani bizim örneğimizde GameObject) giriyoruz.

Singleton’u hallettikten sonra Application.LoadLevelAsync fonksiyonu vasıtasıyla yeni levelin arkaplanda yüklenmesi işlemini resmî olarak başlatıyoruz. loadingIslemi değişkeninin allowSceneActivation değişkeniniyse false yapıyoruz. Eğer bu değişken false olursa arkaplandaki levelin yüklenmesi işlemi bitse dahi o levele anında geçiş yapılmaz. Bunu yapıyoruz çünkü diğer levele geçmeden önce loading ekranımızın ekranda tamamen belirmesini istiyoruz. Böylece yeni levela geçince sahne gözümüz önünde küt diye değişmeyecek çünkü loading ekranımız sahneyi kaplayarak bizim bu geçişi görmemizi engelleyecek.

Awake fonksiyonu obje oluşturulduğu anda tek seferlik çalıştırılır. Bu fonksiyonda tek yaptığımız loading ekranını görünmez kılmak. Zira en başta loading ekranı yumuşak bir şekilde yoktan belirecek.

Update fonksiyonu ise yumuşak belirme/kaybolma animasyonlarını kodladığımız yer. Öncelikle sahnenin % kaçının yüklendiğini Durum yazısına iletiyoruz. Sahnenin % kaçının yüklendiğini loadingIslemi‘nin progress değişkeni depolamakta. Bu değişken 0 ile 1 arasında bir değer alır (örneğin 0.76). Bu değeri 100 ile çarparak %’lik hale dönüştürüyoruz (%76 gibi).

loadingIslemi‘nin isDone adında bir değişkeni bulunmakta. Diğer levelin yüklenmesi tamamlandıysa ve loadingIslemi’nin allowSceneActivation’ı true ise bu değişken true değeri alır, yoksa false değeri alır. Eğer diğer levela geçiş yaptıysak (isDone true ise) loading ekranının ekrandan yumuşak bir şekilde kaybolmasını ayarlıyoruz. Bunun için Panel’in ve Text’in Color değişkenlerinin alpha‘sını (görünürlük) azaltıyoruz. Eğer loading ekranı tamamen kaybolduysa objeyi deaktif ederek artık Update’in çalışmasını engelliyoruz.

Eğer isDone false ise, yani diğer level hâlâ yükleniyor ise loading ekranını yumuşak bir şekilde görünür yapıyoruz. Loading ekranı tamamen görünür hale geldiğinde ise allowSceneActivation‘ı true yapıyoruz, böylece yeni levelin yüklenmesi tamamlandığında artık yeni levela güvenli bir şekilde geçiş yapabiliyoruz.

Basit anlamda scriptimiz böyle. Belki çok fazla yeni fonksiyon ve değişken görmüş ve biraz afallamış olabilirsiniz. Ama eminim ki takıldığınız noktaları Google amcaya sorarak çözebilirsiniz. Şimdi isterseniz scripti loading ekranına verelim. Bunun için scripti sürükleyerek sahnemizdeki LoadingEkrani objesine (canvas) verin. Ardından Panel ve Yazi public değişkenlerine Inspector‘dan değerlerini verin:

resim5

Son olarak da bu değişiklikleri prefab’a uygulamak için Inspector‘un tepesindeki Apply butonuna tıklayın. İşte bu kadar! Artık sahnedeki canvas objesini rahatça silebilirsiniz. Geriye sadece sistemi test etmek kalıyor. Bunun içinse tek yapmanız gereken kendi kodlarınızdaki Application.LoadLevel fonksiyonlarını LoadingEkrani.LevelYukle fonksiyonu ile değiştirmek.

Umarım faydalı olur, sonraki derslerde görüşmek dileğiyle!