Web site nasıl kurulur,gerekli programlar neler ? | How to set up a web site, what are the necessary programs?

Web site nasıl kurulur,gerekli programlar neler ? | How to set up a web site, what are the necessary programs?

20 Haziran 2017 0 Yazar: alikaya

(Türkçe)

Herkese Merhaba Arkadaşlar. Bügün sizlere Unity Dersiyle Değide Web Site Nasıl Kurulur onu anlatıcağım.Ünity dersimizde devam edicek.

Bu dersimizde gerekli programlar neler.Ne işimize yarıyacak ve programların kurlumunu anlatıçağım.

İnternet Sitesi Kurmak İçin Gerekli Bileşenler ve Detaylar

1. Alan Adı (Domain) Kaydı Yaptırın

İnternet sitesi kurmak demek bence kendinize ait bir mülk sahibi olmak demektir. Yani kiracı değil ev sahibi olmaktır. Bu sebeple ücretsiz internet sitesi hizmetlerini kullanarak ana sitenin altında ek bir site olarak yayın yapan bir siteyi ben tam olarak bir “internet sitesi” gibi adlandırmıyorum. Bu hizmetlere karşı değilim yanlış anlaşılmasın, bu tarz siteler (ör: Wix) yeni başlayanlar için kesinlikle tavsiye ettiğim sitelerdir ve faydalı bir öğrenme platformu oluşturmaktadırlar. Ancak, bu devremülk yazlıkta oturmak gibidir yani mülk size tam olarak ait değildir. Kendinize ait bir mülk sahibi olmak için internet ortamında ilk olarak alan adı (hosting) yani bir başka deyişle adres sahibi olmalısınız. Alan adları sonu .com, .net, .org vb şekilde biten ve tarayıcı adres çubuğuna yazıldığında sitenize ulaşılmasının sağlayan adres isimleridir.

Kendinize alan adı bakmak için benim kullanmakta olduğum ve aynı zamanda önerdiğim alan adı sağlayıcılarından Hostinger sitesine göz gezdirebilirsiniz. Kendinize alan adı aldıysanız veya halihazırda elinizde bir tane varsa şimdi ikinci adıma geçebiliriz.

Ayrıca ücretsiz Domain ve Hosting Alabilirsiniz Hostinger Sitesinden.

2. Sunucu Alanı (Hosting) Edinin

Pek çok alan adı sağlayıcısı üzerinden kendinize bir adres almak istediğinizde aynı zamanda paket olarak veya indirimli olarak size bir sunucu alanı teklifi sunulduğunu görebilirsiniz. Hosting konusunda hiç sorun sıkıntı yaşamadan yıllarca devam da edebilirsiniz veya sunucu sağlayıcılarla çok da uğraşabilirsiniz. Hosting satın alırken tavsiyem Türkiye lokasyonlu sunuculardan ve yerel bir firmadan yer almaya özen gösterin. Ben yine hosting için müşteri hizmetlerinden ve servis kalitesinden memnun olduğum Hostinger firmasını önermekteyim.

Hosting temel olarak iki türlüdür. Birincisi paylaşımlı hosting, ikincisi de dedike sunucu yani paylaşımsız hosting seçenekleridir. Eğer trafiğiniz düşük ise paylaşımlı hosting sizin işinizi görecektir ve yıllık masrafı çok makul seviyelerdedir. Ancak, trafik miktarınız yüksekse paylaşımlı hosting bünyesinde sorun yaşarsınız. Bunun sebebi, paylaşımlı hosting dahilinde aynı sunucuda sizden farklı sitelerin de mevcut olmasıdır. Bu siteler ortak kaynaklardan istifade ederler. Bir otel düşünün, ortak banyosu ve mutfağı olsun. Oteldeki diğer konaklayanlar otele günlük 1 misafir getirirken sizin günlük olarak 100 misafir getirdiğinizi düşünün. Bu durumda otelede konaklayan diğer kişilerin mutfak ve banyo kullanımı neredeyse imkansız hale geleceğinden size ya uyarı gelir veya sizin otelde konaklamanız iptal edilir. Paylaşımlı hostingde aşırı trafik ile (işlemci, ram veya disk alanı vb.) kaynakları hakkınıza düşenden çok fazla tüketmek size sıkıntı çıkarır. Bu durumda yapmanız gereken paylaşımsız olarak dedike yani sadece size özel hizmet veren bir sunucuya geçmek olacaktır.

3. FTP (File Transfer Protocol) Dosya Transfer Sistemini Anlayın

Yazının girişinde bahsettiğim gibi bir internet sitesi esasında bir dosya ve klasörler bütünüdür. Bu dosya ve klasörler FTP vasıtasıyla yönetilir. FTP dosya transfer protokolü demektir ve dosya silme, yükleme veya indirme işlemlerinizi için kullanmanız gereken bir protokoldür. FTP vasıtası ile sitenizin sunucu alanına bağlanmak için hosting servis sağlayıcınız size kullanıcı adı ve şifre temin edecektir. Bu bilgiler ile örneğin Filezilla gibi bir programı kullanarak dosya veya klasör transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

5. İçerik Yönetim Sistemlerinden Haberdar Olun

İnternet sitesi kurma işinde henüz yeniyseniz bu başlığı şimdilik okuyun ancak sonra işleri geliştirince tekrar gelip bir daha okuyun. Bunu söylememdeki sebep, ilk okuduğunuzda pek bir şey anlamayabilirsiniz ancak konuyu daha çok araştırdıktan ve bir webmaster olarak deneyim kazandıktan sonra konuyla ilgili algılarınızın açılacak olmasıdır.

İçerik yönetim sistemleri temel olarak internet sitesi kurma ve içeriği yönetme işini çok pratik hale getirmektedirler. Fakat işe buradan başlamak pek doğru olmaz çünkü içinde kaybolursunuz. İçerik yönetim sistemi paketlerinin içinde yüzlerce dosya vardır. Bu dosyaların ne anlamı olduğunu sizin bunları nasıl düzenlemeniz gerektiğini idrak edebilmek için önce internetin temel kodlama dillerine aşina olmanız gerekir.

İçerik yönetim sistemlerine örnek olarak WordPress Kullanıcağız arkadaşlar.

Bize gerekli olan şeyleri olan şeyleri anlattım.Bir sonraki dersimizde WordPress ile sitemizi kurmaya başlıcağız.Görüşmek üzere.

!!!!!! (Dersi Beğendiysen Yazıyı Paylaşırmısın.Paylaşırsan bize destek olmuş olursun.) !!!!!!

 

 

 

(The English)

Everybody Hello Friends. Until the day of the Unity lesson, how to set up the Web Site, I will explain it to you.

In this lesson, what are the necessary programs and what will work for us, and how to schedule the programs.

Components and Details Required to Set Up a Website

1. Register Domain (Domain)

To build a website means to own your own property. That is to be not a tenant but a host. For this reason, I do not name a site exactly as an “internet site” because it uses a free internet site service as an additional site under the main site. I am not against these services, I misunderstood, such sites (eg Wix) are sites I definitely recommend for beginners, and they are creating a useful learning platform. However, this vacation rental is like sitting in the cottage, so the property does not belong to you exactly. In order to become a proprietor of your own, you must first have a domain name (hosting) in the internet environment. Domain names are address names that end in .com, .net, .org, etc., and provide access to the site when typed into the browser address bar.

You can browse the Hostinger site from the domain providers that I use to look up the domain name myself and at the same time I recommend it. If you received your domain name or if you already have one, we can now pass the second step.

You can also get Free Domain and Hosting from Hostinger Sites.

2. Get Hosting

If you want to get yourself an address through many domain nameservers, you can also see that you are offered a server domain offer as a package or at a discount. You can go on for years without any problems with hosting, or you can do a lot with server providers. When buying a hosting, I recommend that you take advantage of local servers and a local company. I also recommend Hostinger for hosting and customer service quality.

Hosting is basically two kinds. The first is shared hosting and the second is shared hosting. If your traffic is low, shared hosting will see your business and the annual cost is very reasonable. However, if the amount of traffic is high, you will have problems in shared hosting. That’s why different sites are available on the same server as shared hosting. These sites benefit from common sources. Think of a hotel, get a common banyosu and a kitchen. While other guests staying at the hotel bring in 1 guest per day, consider that you bring 100 guests per day. In this case, you will either be cautioned or canceled if you stay at the hotel, as the use of the kitchen and bathroom by other people staying at the hotel will become almost impossible. Excessive traffic on shared hosting (CPU, RAM or disk space, etc.) will cause you trouble to consume too much of your resources. In this case, you do not have to share what you need to do so that only a special service provider will pass.

3. Understand the File Transfer Protocol (FTP) File Transfer System

As I mentioned at the beginning of the article, a website is basically a file and a folder. These files and folders are managed via FTP. FTP refers to a file transfer protocol and is a protocol you need to use for deleting, uploading or downloading files. Your hosting service provider will provide you with a username and password to connect to your server area with FTP. With this information you can transfer your files or folders using a program such as Filezilla.

5. Be aware of content management systems

If you are new to setting up an internet site, read this headline for now, but then come back and read it again as you develop your business. The reason I am saying this is that you may not understand much when you first read it, but once you have more research on the subject and have gained experience as a webmaster, your perceptions about the subject will be opened.

Content management systems are basically making the task of setting up a website and managing content very practical. But it’s not so right to start from here because you get lost in it. Content management system packages contain hundreds of files. To understand what these files mean and how you should organize them, you must first become familiar with the basic coding languages ​​of the internet.

Examples of content management systems are WordPress Users.

I told you about what we need and what we need. Our next lesson is to start our site with WordPress.

!!!!!! (If you are a good lecturer, you will be supporting us.) !!!!!!